Zjazd Kobylanek- relacja

W dniach 20-21 sierpnia 2016 r. w Kobylance w Gminie Gorlice miały miejsce „Zjazd Kobylanek 2016” oraz obchody jubileuszu 10-lecia Zespołu Ludowego „Polanie”, w których  na zaproszenie Wójta Gminy Gorlice Ryszarda Guzika, Radnych Sołectwa Kobylanka  oraz Zespołu Ludowego „Polanie” wzięli udział mieszkańcy naszej gminy, Zespół Ludowy „Lipka” oraz Wójt Gminy Kobylanka Mirosław Przysiwek. Na zjeździe obecni byli także przedstawiciele miejscowości Kobylanki z Gminy Skulsk leżącej w województwie wielkopolskim.

W sobotnim  programie zjazdu było m.in. zwiedzanie zabytkowego Biecza, jednego  z najstarszych miast polskich, z gotycką kolegiatą oraz Muzeum Ziemi Bieckiej oraz Binarowej, z drewnianym kościołem z XV w., wpisanym na listę zabytków UNESCO. Zrobiliśmy także pamiątkowe zdjęcie przy lipie, która w roku 2015 została podarowana przez mieszkańców naszej gminy mieszkańcom Kobylanki z gminy Gorlice.

W Sanktuarium Pana Jezusa Ukrzyżowanego w Kobylance o godzinie 16-tej została odprawiona msza święta dziękczynna z okazji 10-lecia powstania Zespołu Ludowego „Polanie”   oraz w intencji uczestników zjazdu. Zespół „Lipka” przywitał wszystkich  wychodzących  po mszy z kościoła mini recitalem pieśni ludowych. Następnie uczestnicy zjazdu zrobili pamiątkowe zdjęcie i przy akompaniamencie ludowych pieśni udali się do Wiejskiego Domu Kultury, gdzie odbyło się spotkanie z władzami gminy, powiatu, działaczami wsi  oraz występy zespołów ludowych „Polanie” oraz „Lipka”. W trakcie spotkania władz lokalnych kilku „kobylańskich” samorządowców, wymieniono się doświadczeniami z których najważniejszymi były te dotyczące oświaty, będącej obecnie w procesie kolejnego reformowania.

Spotkanie rozpoczął przywitaniem wszystkich gości Wójt Gminy Gorlice, który podziękował zebranym za przybycie i złożył na ręce pani Leokadii Buś – założycielce zespołu i legendarnej sołtys Kobylanki – gratulacje i życzenia samych sukcesów dla Zespołu Ludowego „Polanie”.

Pani Leokadii i „Polanom” odśpiewano 100 lat na stojąco i uhonorowano gromkimi brawami. Przedstawiciele naszej gminy złożyli życzenia jubilatom, przekazali upominki     oraz  pamiątkową statuetkę kobylańskiej lipy na ręce Wójta Gminy Gorlice, która pozostanie  w Kobylance u „Polan”.  W tym miejscu Wójt Gminy Skulsk zaprosił wszystkich na zjazd Kobylanek za rok do siebie.

Następnie odbyły się koncerty zespołów „Polanie” oraz „Lipka”, które uświetniły dalszą część uroczystości.

W niedzielę 21 sierpnia 2016 r. uczestnicy zjazdu wzięli udział w Dożynkach Gminnych,    które odbyły się w Klęczanach.  Gościnnie na dożynkowej scenie w Klęczanach zaprezentował się  nasz zespół „Lipka”, który został przyjęty gorącymi oklaskami.

Dziękujemy serdecznie za zaproszenie i miłe przyjęcie oraz 40-letnią już znajomość  i współpracę.

4  9   1 2 3   7 8  10 11 12 13 14 15 16 17  19 20 21 22 23 24 25