TORPEDA W GMINIE KOBYLANKA!

Wczoraj, po ponad 10 godzinnej akcji przeprowadzonej przez pasjonatów historii i poszukiwań w ramach projektu Strefa Miedwie – poszukując historii (stworzonego i realizowanego przez Gminę Kobylanka, Szczecińską Grupę Eksploracji Podwodnych Gryf, Szczecińską Grupę Warowną Bastion, Muzeum Obrony Wybrzeża – Fort Gerharda w Świnoujściu i panów Igora Wróblewskiego i Jarosława Tomczaka), z wody j. Miedwie została wydobyta ćwiczebna torpeda lotnicza F5 (data produkcji – 22.11.1943 r.) testowana w zakładach torpedowych Torpedowaffenplatz Madusee w czasie II wojny światowej. Przed wydobyciem torpeda została poddana dwukrotnie ekspertyzie sapera cywilnego (jednocześnie biegłego sądowego).

Torpedę zdeponowano w Muzeum Obrony Wybrzeża Fort Gerharda w Świnoujściu. Znalezisko zostanie zgłoszone w Zachodniopomorskiemu Konserwatorowi Zabytków w Szczecinie, który podejmie decyzję, gdzie docelowo trafi torpeda. Gmina Kobylanka będzie wnioskowała, żeby torpeda zasiliła na razie zbiory muzeum w Świnoujściu, z którym sygnatariusze  Projektu Strefa Miedwie – poszukując historii mają podpisane porozumienie na temat współpracy. W ramach tego porozumienia torpeda miałaby zostać wyeksponowana w muzeum w Świnoujściu – a w przypadku powstania izby pamięci w Bielkowie na terenie obozu Gemeinschaftslager Belkow – miałaby tam zostać nieodpłatnie użyczona jako eksponat.

Gmina Kobylanka składa serdecznie podziękowania wszystkim osobom zaangażowanym w realizację projektu Strefa Miedwie – poszukując historii.

Więcej informacji o projekcie – w tym wywiad z Panią Wiesławą Gołębiowską, która trafiła do obozu w Bielkowie ze swoją mamą po Powstaniu Warszawskim jesienią 1944 r. – można znaleźć na
https://pl-pl.facebook.com/strefamiedwie/

W trakcie akcji realizowany był kolejny odcinek programu Było… nie minęło, który już wkrótce będzie można obejrzeć na TVP Historia.